Two sound sources radiating in phase at a frequency of 492 Hz interfere such tha
ID: 1594106 • Letter: T
Question
Two sound sources radiating in phase at a frequency of 492 Hz interfere such that maxima are heard at angles of 0° and 20.5° from a line perpendicular to that joining the two sources. The listener is at a large distance from the line through both sources, and no additional maxima are heard at angles in the range 0° < < 20.5°. Find the separation d between the two sources, and any other angles at which intensity maxima will be heard. Use the following result.
d = s/sin = / sin = v / f sin
d = ? m
= ? °
Explanation / Answer
We know
lambda = v/f = 0.69105691 m (Taking v=340m/s)
A.) m = 1
d = m*lambda/sin = 1.9733 m
B.) m = 2
= arcsin(m*lambda/d) = 44.459 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.