An echocardiogram uses 4.4 MHz ultrasound to measure blood flow in the aorta. Th
ID: 1593835 • Letter: A
Question
An echocardiogram uses 4.4 MHz ultrasound to measure blood flow in the aorta. The blood is moving away from the probe at 1.5 m/s . What is the frequency shift of the reflected ultrasound? Use values given in figure if necessary. Enter a positive value if the received frequency is higher than the emitted frequency, and a negative value if the received frequency is lower than the emitted frequency.
The speed of sound Medium Air (0PC) Air (20°C) Helium (0°C) Ethyl alcohol Water Speed (m/s) 331 343 970 1170 1480 ultrasound 1540 1200 5100 6000 12.000 Human tissue Lead Aluminum Granite DiamondExplanation / Answer
f = 2vf / c
= 2 *-1.5m/s * 4.4MHz / 1540m/s
= - 8571 Hz
With precision,
f' = 4.4Mz * (1540 - 1.5) / (1540 + 1.5)
= 4.391 MHz
and f = f' - f
= (4.391 - 4.4)MHz = - 9000 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.