A coil that is square, has 30 turns, is 0.82 ?, and is 10.0 cm on a side is betw
ID: 1593761 • Letter: A
Question
A coil that is square, has 30 turns, is 0.82 ?, and is 10.0 cm on a side is between the poles of a large electromagnet that produces a constant, uniform magnetic field of 0.5 T directed into the page. As suggested by the figure, the field drops sharply to zero at the edges of the magnet. The coil moves to the right at a constant velocity of 2.00 cm/s. What is the current through the coil wire in the following instances? (a) before the coil reaches the edge of the field (b) while the coil is leaving the field (c) after the coil leaves the field (d) What is the total charge that flows past a given point in the coil as it leaves the field?
Thorough step by step please!
Explanation / Answer
a) The induced electromotive force due to external magnetic field is proportional to rate of change of magnetic flux through the circuit. In case of the coil moving in a uniform field, the flux through it (proportional to the number of turns) does not change in time
therefore I=0;
b)when the coil is leaving the field
induced emf = NvLB = 30*2*10^-2*10*10^-2*0.5 =0.03V
I =V/R = 0.0365A
c)after leaving the feild I=0
d) F =ILB =qvB
I*L=Q*v
0.0365*10 = Q*2
Q = 0.1825C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.