For a single, isolated point charge carrying a charge of q = 46.7 pC, one equipo
ID: 1593574 • Letter: F
Question
For a single, isolated point charge carrying a charge of q = 46.7 pC, one equipotential surface consists of a sphere of radius 15.4 mm centered on the point charge as shown. What is the potential on this surface? You would like to draw an additional equipotential surface, which is separated by 17.3 V from the previously mentioned surface. How far from the point charge should this surface be? This surface must also meet the condition of being farther from the point charge than the original equipotential surface.Explanation / Answer
Potential = KQ/R = 9*(10^9)*46.7*(10^-12)/(15.4*(10^-3)) = 27.29 V Answer
V = 27.29 - 17.30 = 9.99 V
=> R = KQ/V = 9*(10^9)46.7*(10^-12)/9.99 = 42.07 mm Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.