An electron is released from rest at the negative plate of a parallel plate capa
ID: 1593010 • Letter: A
Question
An electron is released from rest at the negative plate of a parallel plate capacitor. If the distance between the plates is 5 mm and the potential difference across the plates is 5 V, with what velocity does the electron hit the positive plate? (me = 9.1 x 10-31 kg, = 1.6 x 10-19 C. (Give your answer in Mm/s, 1 Mm/s= A rod of 2.0-m length and a square (2.0 mm x 2.0 mm) cross section is made of a material with a resistivity of 6.0 x 10-8 Ohm m. If a potential difference of 0.50 V is placed across the ends of the rod, at what rate is heat generated in the rod?Explanation / Answer
V = potential difference = 5 Volts
qe = charge = 1.6 x 10-19 C
v = speed
Using conservation of energy
Kinetic energy of electron = electric potential energy
(0.5) me v2 = qeV
(0.5) (9.1 x 10-31) v2 = (1.6 x 10-19 ) (5)
v = 1.33 x 106 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.