The power rating of a resistor is the maximum power it can safely dissipate with
ID: 1592137 • Letter: T
Question
The power rating of a resistor is the maximum power it can safely dissipate without being damaged by overheating
Part A
If the power rating of a certain 14 k resistor is 6.0 W , what is the maximum current it can carry without damage?
Express your answer using two significant figures
Imax=______________A
Part B
What is the greatest allowable potential difference across the terminals of the resistor in part A?
Express your answer using two significant figures.
Vmax=_______________V
Part C
If a 8.6 k resistor is to be connected across a 120 V potential difference, what power rating is required for that resistor?
Express your answer using two significant figures.
P=______________W
Explanation / Answer
here,
A)
resistance , r = 14 kohm = 14000 kohm
power , P = 6 W
maximum current be I
P= I^2 * R
6 = I^2 * 14000
I = 0.02 A
B)
let the maximum potential difference be V
P = V^2 /r
6 = V^2 /14000
V = 289.83 V
C)
resistance , r = 8.6 kohm
r = 8600 ohm
potential difference , V = 120 V
power , P = V^2 /R
P = 120^2 /8600
P = 1.67 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.