A lightweight electric car is powered by sixteen 12-V batteries. At a speed of 1
ID: 1591967 • Letter: A
Question
A lightweight electric car is powered by sixteen 12-V batteries. At a speed of 100 km/h, the average frictional force is 1500 N.
A)
If each battery can deliver a total charge of 180 Ah before recharging, what is the total charge in coulombs that can be delivered by the sixteen batteries before recharging?
B)
What is the total electric energy delivered by the sixteen batteries before recharging?
C)
How far can the car travel at 100 km/h before the batteries must be recharged?
D)
What is the cost per kilometer if the cost of recharging the batteries is 9.10 cents per kilowatt-hour? (Give your answer in cents. Don't give units)
Explanation / Answer
work = force x distance
power = work / time = force x speed
100km/hr = 27.78 m/s
power= 1500 N x 27.78 m/s = 41670 watts or 55.9 hp
A = 1 C/s, so
180 Ah x 3600 s/h x 1 C/s = 648000 C per battery or
10368000 C for 16 battries
time = 10368000 / 41670 = 248.8s
248.8s x 27.78 m/s = 6912m, or 6.912 km.
41.67 Kw-hr to go 100km, or 0.4167kw-hr per 1 km .
9.10 x 0.4167 = 3.79 cents
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.