A small sphere of charge q = +66 C and mass m = 5.0 g is attached to a light str
ID: 1591014 • Letter: A
Question
A small sphere of charge q = +66 C and mass m = 5.0 g is attached to a light string and placed in a uniform electric field
that makes an angle = 38° with the horizontal. The opposite end of the string is attached to a wall and the sphere is in static equilibrium when the string is horizontal as in the figure shown below.
(a) Construct a free body diagram for the sphere. (Submit a file with a maximum size of 1 MB.)
1
This answer has not been graded yet.
(b) Find the magnitude of the electric field.
2 N/C
(c) Find the tension in the string. (Enter the magnitude of the tension in the string.)
3 N
Explanation / Answer
part b )
F = qE
Fsin38 = mg
F = 0.0795 N
E = F/q
E = 1.205 x 10^3 N/C
part c )
T = F*cos38
T = 0.0627 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.