A weightlifter carries 1000kg across campus. He does this in steps: He lifts the
ID: 1590672 • Letter: A
Question
A weightlifter carries 1000kg across campus. He does this in steps: He lifts the weight to I m above the ground He accelerates the weight to I m/s He negatively accelerates the weigh to 0m/s He lowers the weight back to I m above the ground. What is the potential energy and kinetic energy of the weight at the end of each step? How much cumulative work did the weightlifter do on the weights at each step? If the campus was on a hill, such that the destination was 10m above the starting point, how much cumulative work would he have done?Explanation / Answer
PE = mgh, KE = mv2/2
Potentail energy = 1000*9.8*1 = 980 J, KE =0,( at the end v=0 hence KE=0)
PE = 980 J, KE = 0.5*1000*12 = 500 J ( no change in height, hence pE remains same, vel= 1 m/s)
PE = 980 J, KE = 0 ( height remianed same vel=0 at the end)
PE =0, KE=0 ( height is 0 with reference point ground and vel=0)
b)
work done = 980 J, equal to change in PE
work done = 500J, equal to change in KE
work done = -500 J, equal to change in KE
work done = -980 J, equal to change in PE
he will do any additional work of 1000*9.8*10 = 9800J, this is the energy required to lift the height by naother 10 m against gravity.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.