An astronaut (mass 62.0kg) loses connection to the international space station,
ID: 1590291 • Letter: A
Question
An astronaut (mass 62.0kg) loses connection to the international space station, and is moving at a velocity of 0.85 m/s away from the station. The astronaut holds a small drill, mass m = 5.0 kg. The astronaut throws the drill at a velocity of 10.0 m/s in the direction she is moving. (Important: This is the velocity with respect to the space station, NOT with respect to the astronaut.) What is the velocity of the astronaut after she throws the drill? (With respect to the station.) What is the net work done by the astronaut? What is the velocity of the drill, with respect to the astronaut? If she instead wanted to just stop moving with respect to the station, at what velocity should she have thrown the drill?Explanation / Answer
Given that
The initial velocity of the astronut with respect to the stationis (Vias) =0.85m/s
Mass of the astronut (M) =62kg
A small drill of mass(m) =5kg
Astronut throws the drill with a speed of (vds) =10m/s
Now from the conservation of momentum we get
MVias =Mfvas +mvds
62*0.85=62*fvas+5*10
Then fvas =0.044m/s
b)
The work done by the astronut =KEi -KEf
=(1/2)*62*[(0.85)2 -(0.044)2] =22.34J
c)
Velocity of the dril with respect to the astronut is
Vda =vds-fvas =10-0.044 =9.956m/s
d)
Now from the conservation of linear momentum
62*0.85 =5*v
Then v =62*0.85/5 =10.54m/s moving in the same direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.