Residential building codes typically require the use of 12-gauge copper wire (di
ID: 1589529 • Letter: R
Question
Residential building codes typically require the use of 12-gauge copper wire (diameter 0.205 cm) for wiring receptacles. Such circuits carry currents as large as 20.0 A. If a wire of smaller diameter (with a higher gauge number) carried that much current, the wire could rise to a high temperature and cause a fire. (Table of resistivities)
(a) Calculate the rate at which internal energy is produced in 1.70 m of 12-gauge copper wire carrying 20.0 A.
W
(b) Repeat the calculation for a 12-gauge aluminum wire.
W
Explanation / Answer
here,
Resistance R = rho L/A
rho of copper = 1.67 *10^-8 ohm/m
R = 1.67 *10^-8 * 1.7*4/(3.14 * 0.00205 * 0.00205)
R = 0.0086 ohms
rate of internal energy P = i^2*R
Pi = 20*20 * 0.0086
Pi = 3.44 Watts
-------------------------------------------
for aluminium , rho = 2.65 *10^-8
so
rho = (2.65*10^-8* 1.7*4)/(3.14 * 0.00205* 0.00205)
rho = 0.013 ohm/m
Power Pi = i^2R =
Pi = 20*20 * 0.013
Pi = 5.2 watts
----------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.