Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and
ID: 1588428 • Letter: T
Question
Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and begin to pull in the directions shown in the above figure. Student A exerts a force of 53.97 N, student B pulls with a force of 23.63 N, and student C pulls with a force of 78.96 N at an angle (theta)=78.34 degrees above the -x axis. Considering these three forces (ignore the force of gravity on the book), what is the magnitude of the net force on the book? (Note: The figure is not drawn to scale.)
Give the angle of the resultant force with respect to the +x-axis. Assume the counter-clockwise direction to be positive and the clockwise direction to be negative.
Explanation / Answer
Ax = 53.97 N
Ay = 0
Bx = 0
By = -23.63 N
Cx = -78.96*cos78.34 = -15.96 N
Cy = 78.96*sin78.34 = 77.33 N
Fx = Ax + Bx + Cx = 53.97-15.96 = 38.01 N
Fy = Ay + By + Cy = 0-23.63+77.33 = 53.7
Fnet = sqrt(Fx^2+Fy^2) = 65.8 N
direction = tan^-1(Fy/Fx) = +54.71
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.