The thresher shark has large eyes, about 0.10 min diameter. Part A Calculate the
ID: 1587828 • Letter: T
Question
The thresher shark has large eyes, about 0.10 min diameter.
Part A
Calculate the force exerted on a thresher shark's eye by the hydrostatic pressure in ocean water at a depth of 440 m . (Assume the water's mass density at this depth is1000 kg/m3 .)
Express your answer with the appropriate units.
The thresher shark has large eyes, about 0.10 min diameter.
Part A
Calculate the force exerted on a thresher shark's eye by the hydrostatic pressure in ocean water at a depth of 440 m . (Assume the water's mass density at this depth is1000 kg/m3 .)
Express your answer with the appropriate units.
F =Explanation / Answer
pressure = density*gh
P = 1000*10*440 = 44*10^5 pa
area = 3.14*0.05^2 = 0.00785 m^2
force = pressure*area= 44*10^5*0.00785 = 34540 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.