Express all your answer using two significant figures. A.Calculate the voltage r
ID: 1587622 • Letter: E
Question
Express all your answer using two significant figures.
A.Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 3.5 eV .
B.Calculate their speed if they have a kinetic energy of 3.5 eV .
c.Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 4.7 keV .
D.Calculate their speed if they have a kinetic energy of 4.7 keV .
F.Calculate their speed if they have a kinetic energy of 7.0×1016 J .ECalculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 7.0×1016 J .
Explanation / Answer
A)
KE = Q*V
3.5eV = e*V
V=25 V
Since Q = e (charge of an electron)
Answer: 25 V
B)
K.E = 3.5 eV = 3.5*1.6*10^-19 J = 5.6*10^-19 J
use:
K.E = 0.5*m*v^2
5.6*10^-19 = 0.5* (9.1*10^-31) * v^2
v = 1.11*10^6 m/s
Answer: 1.11*10^6 m/s
C)
KE = Q*V
4.7 KeV = e*V
V=4.7 KV
Answer: 4.7 KV
D)
K.E = 4.7 KeV = 4.7*10^3 eV = 4.7*10^3*1.6*10^-19 J = 7.52*10^-16 J
use:
K.E = 0.5*m*v^2
7.52*10^-16 = 0.5* (9.1*10^-31) * v^2
v = 4.07*10^7 m/s
Answer: 4.07*10^7 m/s
I am allowed to answer only 4 parts at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.