Henrietta is going off to her physics class, jogging down the sidewalk at a spee
ID: 1587072 • Letter: H
Question
Henrietta is going off to her physics class, jogging down the sidewalk at a speed of 3.60 m/s . Her husband Bruce suddenly realizes that she left in such a hurry that she forgot her lunch of bagels, so he runs to the window of their apartment, which is a height 37.3 m above the street level and directly above the sidewalk, to throw them to her. Bruce throws them horizontally at a time 9.00 s after Henrietta has passed below the window, and she catches them on the run. You can ignore air resistance.
Explanation / Answer
Let t is the time taken to fall down for the lunch of bagels.
Apply, -h = voy*t - 0.5*g*t^2
- h = - 0.5*g*t^2
==> t = sqrt(2*h/g)
= sqrt(2*37.3/9.8)
= 2.76 s
distance travelled by Henrietta in the whole time, x = 3.6*(9 + 2.76)
= 42.336 m
horizontal speed of bagles, vox = 42.336/2.76
= 15.34 m/s <<<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.