At rest, a car\'s horn sounds the note A (440 Hz). The horn is sounded while the
ID: 1586085 • Letter: A
Question
At rest, a car's horn sounds the note A (440 Hz). The horn is sounded while the car is moving down the street. A bicyclist moving in the same direction with one-fifth the car's speed hears a frequency of 420 Hz. What is the speed of the car? Assume the speed of sound in air is 343 m/s At rest, a car's horn sounds the note A (440 Hz). The horn is sounded while the car is moving down the street. A bicyclist moving in the same direction with one-fifth the car's speed hears a frequency of 420 Hz. What is the speed of the car? Assume the speed of sound in air is 343 m/s At rest, a car's horn sounds the note A (440 Hz). The horn is sounded while the car is moving down the street. A bicyclist moving in the same direction with one-fifth the car's speed hears a frequency of 420 Hz. What is the speed of the car? Assume the speed of sound in air is 343 m/sExplanation / Answer
this is a question of doppler effect
Fo = Fs(V ± Vo)/(V ± Vs)
For a source moving toward observer : Vs (-)
For a source moving taway observer : Vs (+)
For aobserver moving toward source: Vo (+)
For aobserver moving away source: Vo (-)
for stationary Vo = Vs = 0
Frequency of source Fs = 440Hz , Fo = 420 Hz , Vs = x , Vo = x/5
420 = 440 (343 + x/5)/(343 + x )
0.9545 (343+x) = 343+x/5
327.41 + 0.9545 x = 343 + 0.2x
x = 20.66
the speed of the car is 20.66 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.