Will, the tall basketball player has heart beat pressure of P1=1.25atm, at h1=1.
ID: 1585959 • Letter: W
Question
Will, the tall basketball player has heart beat pressure of P1=1.25atm, at h1=1.0m, V1=10m/s. His artery at hs=2.0m, P2=1.15atm. The density of his blood is p=1200kg/m^3. (Use 10^5 pascal for atmomspheric process).
a) What is the kinetic energy/m^2 of his blood at h2?
b) What is the velocity of his blood at h2?
c) After Will retired from basketball, and due to cholesterol build up his vein after A2(at point B) the radius is shrunk in half. What is his blood pressure at point B, if his blood has to supply the same nutrition (same Q value) as in point A.
Explanation / Answer
P1 +rho*g*h +1/2*rho*v2 = constant
1) 1.25*105 + 1200*9.8*1 + 0.5*1200*10*10 = 1.15*105 + 1200*9.8*2 + 1/2*rho*v2
=> 0.1*105 - 11760 + 60000 = 1/2*rho*v2
=> kinetic energy/m^2 of his blood at h2 = 58240 J/m3
2) Velocity of blood at h2 = sqrt(2*58240/1200)
= 9.85 m/sec
3) Blood pressure at point B will be reduced due to increase in blood velocity at point B .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.