The graph shows the voltage across a capacitor as it discharges through a 2 kOhm
ID: 1585721 • Letter: T
Question
The graph shows the voltage across a capacitor as it discharges through a 2 kOhm resistor. What is the time constant of the circuit? Think about your answers to the previous two questions and you should be able to do this without any complicated calculations.
2 ms
The graph shows the voltage across a capacitor as it is charged by a 40 V EMF. The resistance is 4 kOhm. What is the current at t = 5 ms? Hint: use the loop rule to find the voltage across the resistor first.
6 ms 20 15 10 0 0 2 4 time (ms) 6 10Explanation / Answer
1st question
For discharging RC circuit ,time constant is when voltage decrease to 36.79% of maximum value so time constant is when voltage is 7.36 volts
Time constant=4ms
Question 2
Voltage at 5ms=16 volt
Voltage across R=40-16=24 volts
Current=24/4000=6 mA
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.