4)A costumed crime fighter stands at the top of an 18.500-m high building. She t
ID: 1585575 • Letter: 4
Question
4)A costumed crime fighter stands at the top of an 18.500-m high building. She throws a 1.700-kg rock with an initial velocity of 14.50m/s towards a suspected bank robber. The bank robber is standing on a neighboring building that is 24.00 m high. How fast is the rock going when it hits the robber?
5) For parts, a and b: A children's fair ride consists of a spring that launches a cart along a horizontal track then dips down a 5-m drop and rises up another hill. The spring starts compressing by 1.45 m and has a spring constant of 820 N/m. The mass of a loaded cart is 150 kg.
4. A costumed crime fighter stands at the top of a 18.50-m high building. She throws a 1.700-kg rock with an initial velocity of 14.20 m/s towards a suspected bank robber. The bank robber is standing on a neighboring building that is 24.00 m high. How fast is the rock going when it hits the (suspected!) robber? For parts a and b: A children's fair ride consists of a spring that launches a cart along a horizontal track that then dips down a 5.000-m drop and rises up another hill. The spring starts compressed by 1.450 m and has a spring constant of 820.0 N/m. The mass of a loaded cart is 150.0kg. 5. 150 k 5 m a. What is the speed of the cart at the bottom of the hill? b. What is the highest the second hill can be and the cart still make it to the top? 51Explanation / Answer
(4)ans
According to the concept of the vertical projectile motion
Given that
Initial velocity u=14.5 m/s
Height h=H2-H1=24-18.5=5.5 m
Mass of the stone m=1.7 kg
Now find the velocity of the stone at hitting
V^2-u^2=-2gh
V^2-14.5^2=-2*9.8*5.5
V^2-210.25=-107.8
V^2=102.45
V=10.12 m/s
The velocity v=10.12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.