13.-1 points WalkerWA4 22.P012 My Notes Ask Your Teacher The figure below shows
ID: 1585555 • Letter: 1
Question
13.-1 points WalkerWA4 22.P012 My Notes Ask Your Teacher The figure below shows the schematic for a mass spectrometer which consists of a velocity selector and a deflection chamber. The magnitude of the magnetic field in both the velocity selector and the deflection chamber is 0.0610 T, and the electric field between the plates of the velocity selector is 5600 V/m. If a singly charged ion with a mass of 1.17 × 10-26 kg travels through the velocity selector and into the deflection chamber, determine the radius of its trajectory in the deflection chamber.Explanation / Answer
In velocity selection chamber
net force on ion = 0
Fnet = 0
Fb - Fe = 0
Fb = magnetic force = q*v*B*sintheta
theta = 90
Fe = electric force = E*q
q*v*B - E*q = 0
v = E/B
speed v = 5600/0.061 = 9.18*10^4 m/s
In deflection chanber
Fnet = Fb = m*v^2/r
q*v*B = m*v^2/r
r = m*v/(qB)
r = radius of circular path
r = 1.17*10^-26*9.18*10^4/(1.6*10^-19*0.061)
radius r = 0.11 m <<<<---------------ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.