18. How much heat must be removed from 0.15 kg of water to cool it from 95°C to
ID: 1585502 • Letter: 1
Question
18. How much heat must be removed from 0.15 kg of water to cool it from 95°C to 25 "C? The specific heat capacity of water is 4182 J/kgK. 19. A piece of copper (specific heat 385 J/kg K) has a mass of 275 g. If it is heated to 145°C, then plunged into 5.00 kg water (specific heat-4 180 J/kg-K) at 200, what will be the final temperature at equilibrium? 500 373 150 0 Heat (J) He=3.34 x 105 J/kg H-2.26 x 108 Jkg C(ice)- 2060 x J/kg K C(water)- 4180 x J/kg K C(steam) 2020 x J/kg K 20. Find the amount of energy required to change a 4,50 kg block of ice just at its melting point to a gas at the temperature shown by point g on the graph.Explanation / Answer
Calculate the heat removed to cool water.
E = mw * cw * t
E = 0.15 kg * 4182J/kg k * (95-25)
E = 0.15 kg * 4182J/kg k * (70k)
= 43911 J = 43.911kJ
so, in order to cool the water from 95 to 25C, 43.9kJ of heat must be removed.
Kindly ask other questions in New post according to the chegg policy .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.