Safarl File Edit View History Bookmarks Window Help Circuits Problem 19.54 12 of
ID: 1585417 • Letter: S
Question
Safarl File Edit View History Bookmarks Window Help Circuits Problem 19.54 12 of 12 Constants PartA h(Figure 1), the total resistance is 14.0 kand the Calculate the total capacitance of the circuit battery's emf is 26.0 V. The time constant is measured tobe 22.0 8 Express your answer with the appropriate units. Figure 1 of 1 Value Units Submit Part B C Calculate the time it takes for the voltage across the resistor to reach 16.0 V after the switch is closed. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A
We know that the time constant for a RC circuit is,
T=RC
22*10-6=14*103C
C=1.57nF or 1.57*10-9F
Part B
We know that V=IR
So,
I=V/R
I=16/14*103
I=1.14mA
And also,
I=E/R(e-t/T)
1.14=1.857(e-t/22*10^{-6})
t=10.73 micro seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.