8 of 13 (Figure 1) depicts the potential energy of a 350-kg palet that slides fr
ID: 1585403 • Letter: 8
Question
8 of 13 (Figure 1) depicts the potential energy of a 350-kg palet that slides from rest down a Part A ramp, then moves across a spring at ® 4.0 m. When the pallet encounters the spring, it momentarily comes to rest at What is the force constant of the spring? 6.0 m Figure 1011 alue Units 3000 Spring potential energy 2500 Gravitational potential energy 2000 1500 1000 500 - Part B At what height h above the horizontal conveyer did the pailet begin siding from rest? Express your answer to two significant figures and include appropriate units. 2 3 45 67 Value Units Position, x (m) MacBook AirExplanation / Answer
(a) when compression is 2m,energy=1000J
0.5*K*x^2=1000
We got
K=500 N/m
(b)
Let the height is h
mgh=2500
350*9.8*h=2500
h=0.73 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.