Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

AT&T; LTE 7:45 PM P. loncapa.tcc.fl.edu University Physics Ch. 12, Prob. 40, ver

ID: 1584643 • Letter: A

Question

AT&T; LTE 7:45 PM P. loncapa.tcc.fl.edu University Physics Ch. 12, Prob. 40, version A This turn-in problem uses a different drawing and different numerical values than what is given in the textbook. The uniform boom shown below is 6.40 m long, weighs 1750 N, and is held at the angle = 41.0 deg. It is supported by a horizontal guy wire and by the hinged support at point A. The horizontal guy wire is attached to the boom a distance x = 4.90 m measured along the boom from the hinged support at the bottom. There is also a weight w = 3880 N hanging from the end of the boom. Calculate the tension in the guy wire and the vector force on the boom due to the hinged support at A. Use the standard horizontal and vertical x-y coordinate system for the force at A, and give your correctly rounded answers to three or four significant figures. Post Discussion Send Feedback

Explanation / Answer


let,


L=6.4 m


theta=41 degrees

x=4.9 m


W1=1750 N and w2=3880 N


a)

tension in the wire is, T


at point A,


by using torque euqation atb equilibrium,


net torque =0

T*x*sin(theta)-w2*L*sin(theta)-W1*L/2*sin(theta)=0

T*4.9*sin(41)-3880*4.9*sin(41)-1750*6.4/2*sin(41)=0


====> T=5022.86 N

b)


horizontal component, Fx=T


Fx=5022.86 N


vertical component, Fy=w1+w2


Fy=3880+1750


Fy=5630 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote