AT&T; LTE 7:32 PM blackboard.kean.edu A proton of mass 1.67 x 1027 kg and charge
ID: 1584632 • Letter: A
Question
AT&T; LTE 7:32 PM blackboard.kean.edu A proton of mass 1.67 x 1027 kg and charge 1.6 x 1019 C enters a velocity selector of magnetic field of 0.4 T. If we want the proton to have a velocity of 5x105 m/'s when it comes out of the selector, what must be the electric field of the selector? 12 x 10%N After coming out of the chamber in question #1 with a velocity of 5 x 105 m/s the proton enters a mass spectrometer with a magnetic field of O.4 T. What will be the radius of it's motion? A wire carried a current of 5 A. What is the value of the magnetic field at pt P 50 cm away from the wire alone. 03x10 What is the total magnetic field at pt P due to both wires? 01310 46710 86710 QUESTIONExplanation / Answer
1)2 x 10^5 N/C
explanation:
We know that
E/B = v => E = BV
E = 0.4 x 5 x 10^5 = 2 x 10^5 N/C
Hence, E = 2 x 10^5 N/C
2)0.013 m
expalantion:
R = mv/Bq
R = 1.67 x 10^-27 x 5 x 10^5/(0.4 x 1.6 x 10^-19) = 0.013 m
Hence, R = 0.013 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.