4. An oscillating LC circuit has a resonant frequency of 1.2 x 10 Hz. The diagra
ID: 1583884 • Letter: 4
Question
4. An oscillating LC circuit has a resonant frequency of 1.2 x 10 Hz. The diagram shows the system at 0 s when there is no charge on the capacitor and the current is in the direction shown. At this time, the energy stored in the inductor is 2.5 × 10-7 4a. Determine the numerical value of the capacitance. A) 2.4× 10-11 F B) 3.6× 10-11F C) 4.4 × 10-11 F D) 6.8× 10-11F E) 8.8 × 10-11 F L-0.20 mH 4b. Determine the value of the current at the instant shown in the drawing. A) 0.02 A B) 0.03 A C) 0.05 A D) 0.09 A E) 0.12 A 5. Complete the following statement: The main difference between an npn transistor and a pmp transistor is that A) the bias voltages are reversed. B) they are made from different materials. C) one is a bipolar transistor and the other is not. D) one conducts electricity and the other does not. E) the current directions are the same while the voltages are reversed.Explanation / Answer
Only one question can be posted as per chegg guidelines
4
a)
Resonant frequency is given by
fr =1/2psqrt(LC)
=>C=1/4pi2f2L
C=1/4pi2*(1.2*106)2*(0.2*10-3)
C=8.8*10-11 F
b)
E=(1/2)LI2
=>I=sqrt(2E/L)
I=sqrt(2*2.5*10-7/0.2*10-3)
I=0.05 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.