An air filled capacitor consists of two parallel plates each with an area of10 c
ID: 1583573 • Letter: A
Question
An air filled capacitor consists of two parallel plates each with an area of10 cm^3 separated by distance of 2.0 mm. A 5V potential difference is applied to these plates. Calculate
a). The magnitude of the electric field between the plates b). The surface charge density c). The capacitance d). The magnitude of the charge on each plate.
An air filled capacitor consists of two parallel plates each with an area of10 cm^3 separated by distance of 2.0 mm. A 5V potential difference is applied to these plates. Calculate
a). The magnitude of the electric field between the plates b). The surface charge density c). The capacitance d). The magnitude of the charge on each plate.
An air filled capacitor consists of two parallel plates each with an area of10 cm^3 separated by distance of 2.0 mm. A 5V potential difference is applied to these plates. Calculate
a). The magnitude of the electric field between the plates b). The surface charge density c). The capacitance d). The magnitude of the charge on each plate.
Explanation / Answer
given
A = 10 cm^2 = 10*10^-4 m^2
d = 2 mm = 2*10^-3 m
V = 5 V
a) E = V/d
= 5/(2*10^-3)
= 2500 N/c
b) we know, E = sigma/epsilon
==> sigma = E*epsilon
= 2500*8.854*10^-12
= 2.21*10^-8 C/m^2
c) C = A*epsilon/d
= 10*10^-4*8.854*10^-12/(2*10^-3)
= 4.43*10^-12 F
d) Q = C*V
= 4.43*10^-12*5
= 2.22*10^-11 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.