A) A spring scale on a rotating platform indicates that the horizontal force on
ID: 1583177 • Letter: A
Question
A) A spring scale on a rotating platform indicates that the horizontal force on a 0.476 kg mass is 1.47 N when the mass is 2.04 m from the axis of rotation. How long does it take for the platform to make one revolution?
B) A coin placed on a turntable rotating at 32.2 rev/min will stay there if its center is placed no further than 9.4 cm from the axis of rotation. -What is the maximum distance the center of the coin can be placed from the axis if the turntable rotates at 45.5 rev/min?
-What is the coefficient of friction between the coin and turntable?
Explanation / Answer
A)
F = mr2 [as v = r]
= F/mr
= [1.47/(0.476 x 2.04)
= 1.23rad/sec
2/T = 1.23
T = (2 x 3.14)/1.23
T = 5.105sec
B)
The frictional force is the centripetal force
So F max = m*r*2
Now Fmax/m is a constant
so we have r1*12 = r2*22
or r2 = r1*(1/2)2
= 9.4cm*(32.2/45.5)2
= 4.707cm
-µ*m*g = m*r*2
so
µ = r*2/g
= 0.094*(32.2*2/60)2/9.8
= 0.108
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.