Two point charges, Q 1 = +5.50 nC and Q 2 = -3.30 nC are separated by 31.0 cm. (
ID: 1582758 • Letter: T
Question
Two point charges, Q1 = +5.50 nC and Q2 = -3.30 nC are separated by 31.0 cm.
(b) What is the electric potential at a point midway between the charges? (Note: Assume a reference level of potential V = 0 at r = .)
Two point charges, Q- 15.50 nC and Q23.30 nC are separated by 31.0 cm (a) What is the potential energy of the pair? X Your answer cannot be understood or graded. More Information What is the significance of the algebraic sign of your answer? This answer has not been graded yet (b Wha is the electric potential at a point midway between the charges? (Note: Assume a reference level of potential V 0 atrExplanation / Answer
a)
given that Q1=5.5nc and Q2=-3.3nc
the potential energy of the pair of charges is
U=keQ1Q2/r
=[(8.99x109)x(5.5x10-9)x(-3.3x10-9)]/0.31
U=-5.26x10-7J
The negative sign in the answer means that one needs to spend 5.26x10-7J
of energy to take the charges from a 31 cm to a much larger separation
b)
the electric potential at a point due to two charges is the sum of the potentials due
to the individual charges.
The electric potential at a point midway between the charges is
V=V1+V2
= (keQ1/r)+(keQ2 /r)
Here midway so r=31/2=15.5cm=0.15m
V=(8.99x109)[((5.5x10-9)/0.15)+((-3.3x10-9)/0.15)]
=(8.99x109)x(1.466x10-8)
V=132V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.