The Stefan-Boltzman Law is E = T4 where E is the rate of radiation emitted by a
ID: 158269 • Letter: T
Question
The Stefan-Boltzman Law is E = T4
where E is the rate of radiation emitted by a body, is the Stefan-Boltzman constant equal to 5.67 x 10-8 W m-2 K-4, and T is the object’s temperature in Kelvin.
Wien’s Displacement Law is max = C / T
where max is the wavelength of maximum emission (noting that emission occurs over a broad range of wavelengths) and C is Wien’s constant equal to 2898 m K (where the Greek symbol (“mu”) represents 1 x 10-6.
Suppose that the Sun has an average temperature of 6000 kelvin, and the Earth has its average temperature of 15
Q:Calculate the wavelength of maximum emission for the Sun and Earth. Express your answer in micrometers, in nanometers, and in meters with scientific notation.
micro = 1x10-6, nano = 1x10-9
Explanation / Answer
use Weins dispalcment law as L T = constant = 2898 um K
where L is wavelength and T is aboslute temperature
so for Sun:
Wavelength L = 2898 e -6/(6000)
Ls = 4.83 *10^-7m or 0.483 um or 483 nm
--------------------------
for earth now
Le = 2898 e -6/(15+273)
Le = 1 *10^-5 m or 10 um or 10062.5 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.