A 46.0 kg crate, starting from rest, is pulled across a floor with a constant ho
ID: 1582583 • Letter: A
Question
A 46.0 kg crate, starting from rest, is pulled across a floor with a constant horizontal force of 245 N . For the first 12.0 m the floor is frictionless, and for the next 12.0 m the coefficient of friction is 0.15.
Part A
What is the final speed of the crate after being pulled these 24.0 m ?
Express your answer using two significant figures.
A 46.0 kg crate, starting from rest, is pulled across a floor with a constant horizontal force of 245 N . For the first 12.0 m the floor is frictionless, and for the next 12.0 m the coefficient of friction is 0.15.
Part A
What is the final speed of the crate after being pulled these 24.0 m ?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a1 = Fnet/m = 245/46 = 5.33 m/s²
a2 = Fnet/m = (F - µmg)/46 = (245 - 0.15*46*9.8)/46 = 3.856 m/s²
V1² = 2*a1*x1 = 2 * 5.33 * 12.0= 127.92 m²/s²
V2 = [V1² + 2*a2*x2] = [127.92+ 2 * 3.856 * 12.0] = 14.848 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.