Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of ice of mass 3.50 kg is placed against a horizontal spring that has fo

ID: 1582532 • Letter: A

Question

A block of ice of mass 3.50 kg is placed against a horizontal spring that has force constant k = 250 N/m and is compressed a distance 2.80×102 m . The spring is released and accelerates the block along a horizontal surface. You can ignore friction and the mass of the spring.

A) Calculate the work done on the block by the spring during the motion of the block from its initial position to where the spring has returned to its uncompressed length.

B) What is the speed of the block after it leaves the spring?

Explanation / Answer

a) Work done by the spring is W = 0.5*k*x^2

Given that k = 250 N/m

x =2.8*10^-2 m

then

U = 0.5*k*x^2 = 0.5*250*(2.8*10^-2)^2 = 0.098 J

b) using law of conservation of energy

0.5*k*x^2 = 0.5*m*v^2

0.098 = 0.5*3.5*v^2

v = 0.236 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote