2) The following PV diagram for 1 mole of an ideal gas contains three segments:
ID: 1582404 • Letter: 2
Question
2) The following PV diagram for 1 mole of an ideal gas contains three segments: A to B is at constant pressure, B to C is at constant volume, and C to A is at constant temperature. The pressure la 3 x 106 Pa and the volume VA = point B is VB 10.314 m3. Furthermore, the individual mass of each of these particular ideal gas particles is 1.381 × 10-23 kg. Oh, by the way, 1.381 × 10-23 is also the value of the Boltzmann constant k in J/K. Also, 8.314 just happens to be the value of the gas constant in J/(mole K) a) Determine the work done by the gas in the segment AB. b) Recall, Kinetic theory (or the Equipartition Theorem) relates the root-mean-square speed vrmsVfor an ideal gas molecule to the temperature. Determine the root- mean-square speed for a molecule of this gas at point C 8.314 m3. In addition, the volume at nlmol m 1381 x1023 k A Constan Ressure B VR-10, 314 m 3 PA -23 R 331 mol K a. Constant Prssue A2 3 8 C Ve=10,314 (3X10") (a)Explanation / Answer
a)Work done by the gas in an isobaric process = P*dV
=3*10^6 * (10.314 - 8.314)
=6*10^6 J
b)For the second part of the question,
Vrms = (3RT/M)^0.5
where M is the molar mass. Since the process BC is isochoric, by ideal gas law,
Pb/Tb = Pc/Tc
let the temperature at B be x.so, using the ideal gas law,
PV = nRT
or (3*10^6/(1.01*10^5)) * 10.314*10^3 = 1*(1/12)*T
or T = 3.67*10^6 K
Let the molar mass of the gas be M.
so, M= 6.023*10^23*1.381*10^-23
or M=8.31 g/mol
let the temperature at A be T.so using the ideal gas law,
PV = nRT
or (3*10^6/(1.01*10^5)) * 8.314*10^3 = 1*(1/12)*T
or Ta = Tc = 2.96*10^6 K
so Vrms is given by (3RT/M)^0.5
=(3*8.314*2.96*10^6/(8.31*10^-2))^0.5
=29806.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.