Problem 1 A wire shaped as shown in the figure carries a current I = 0.650 A in
ID: 1582284 • Letter: P
Question
Problem 1 A wire shaped as shown in the figure carries a current I = 0.650 A in a uniform magnetic field B = (-7.00 T)k. If the radius of the semicircular arc is R = 0.3 m, determine the force acting on the current-carrying wire due to the external magnetic field Express your answer in vector form.) ty Top view Problem 2 A rectangular loop with a length of 0.600 m, width of 0.400 m, and consisting of 187 tightly-wrapped turns is hinged along the y-axis and placed in a uniform magnetic field such that the plane of the loop makes an angle of 35.0° with the x-axis (see figure below). The magnetic field has a magnitude of 0.810T and points in the positive x direction, and the current in the coil is 1.25 A Top view I= 1.25 A 35.0 0.60 m 35.0 0.40 m (a) Determine the magnitude of the torque exerted on the loop. (b) Determine the expected direction of rotation of the loop, as viewed from above.Explanation / Answer
force on a wire is given by F = i L B sin theta
here there are three segments
1. semicircular part (F1)
2. left wire with current in Downward Direction (F2)
3. and right wire with Current in upward direction (F3)
so F2 = iL B (-i)
F3 = i L B (i)
F1 = i * (2R) * B (-j)
Fnet = F1 + F2 + F3
Fnet = F1 = 2 I R B
Fnet = 2* 0.65* 0.3* -0.7
FNet = -2.73 j Newtons
-------------------------------
2. Torque T = N I A B sin theta
T = 187 * 1.25 * 0.6* 0.4 * 0.81 sin 35
T = 26.06 Nm
from top view, its moves in CCW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.