AT&T; LTE 10:12 PM (c) x = 15.0 m m/s Need Help? LL A 0.32-kg stone is held 1.2
ID: 1582128 • Letter: A
Question
AT&T; LTE 10:12 PM (c) x = 15.0 m m/s Need Help? LL A 0.32-kg stone is held 1.2 m above the top edge of a water well and then dropped into it. The well has a depth of 5.4 m. (a) Relative to the configuration with the stone at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone-Earth system before the stone is released? (b) Relative to the configuration with the stone at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone-Earth system when it reaches the bottom of the well? (c) What is the change in gravitational potential energy of the system from release to reaching the bottom of the well? Need Help? A 280-N child is in a swing that is attached to a pair of ropes 1.80 m long. Find the gravitational potential energy of the child-Earth system relative to the child's lowest position at the following times. (a) when the ropes are horizontal (b) when the ropes make a 35.0° angle with the vertical (c) when the child is at the bottom of the circular arc Need Help?L A particle moves in the xy plane as shown in the figure below and experiences a friction force with constant magnitude 7.41 N, always in the direction opposite the object's velocity. Calculate the work that you must do to slide the object at constant speed against the friction force as the object moves along the following paths.Explanation / Answer
4)
(a) U1 = mgh1
= 0.32*9.8*1.2
= 3.7632 J
(b)
U2 = mgh2
= 0.32*9.8*(-5.4)
= -16.9344 J
(c)
dU = U2 – U1
= -16.9344 – 3.7632
= -20.6976 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.