A green drum with a moment of inertia of 11.93kgm and radius 0.68m rotates freel
ID: 1582048 • Letter: A
Question
A green drum with a moment of inertia of 11.93kgm and radius 0.68m rotates freely about a vertical axis. A rope is wound around it and strung over a red wheel with a moment of inertia of 14.25kgm2 and radius 0.52m that rotates freely about a horizontal axis. The rope is then attached to a cube dangling below with a mass of 15.18kg. The cube falls 2.21m from rest. Take the acceleration of gravity to be 9.81 Assume that the rope does not slip and has negligible mass. What is its velocity at that point? Tn m. 8 what is the acceleration? 7m 8 what is the tension in the string right above the cube?Explanation / Answer
Applying energy conservation,
Work done = change in KE
(15.18 x 9.8 x 2.21) = (15.18)(v^2 /2) + (14.25(v/0.52)^2 / 2) + (11.93 (v/0.68)^2 / 2)
v = 2.65 m/s ......Ans
Applying vf^2 - vi^2 = 2 a d
2.65^2 - 0^2 -= 2(a)(2.21)
a = 1.59 m/s^2 ......Ans
m g - T = m a
T = 15.18 (9.81 - 1.59)
T = 124.8 N ......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.