Exercise 7.22 Part A What is the speed of the glider when it returns to x = 0? C
ID: 1581729 • Letter: E
Question
Exercise 7.22 Part A What is the speed of the glider when it returns to x = 0? Constants A glider with mass m = 0.200 kg sits on a frictionless horizontal air track, connected to a spring with force constant k = 5.00 N/m. You pull on the glider, stretching the spring 0.120 m, and then release it with no initial velocity. The glider begins to move back toward its equilibrium position (p = 0). 10 Az , • o 2 ? m/s Submit Request Answer Part B What must the initial displacement of the glider be if its maximum speed in the subsequent motion is to be 2.60 m/s ? 1M AL 5 o ? += Submit Request AnswerExplanation / Answer
a)
By Conservation of energy
(1/2)Kx2=(1/2)mV2
(1/2)*5*0.122=(1/2)*0.2*V2
V=0.6 m/s
b)
By Conservtion of energy
(1/2)*5*x2=(1/2)*0.2*2.62
x=0.52 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.