Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball with a mass of 270 g is tied to a light string that has a length of 2.40

ID: 1581707 • Letter: A

Question

A ball with a mass of 270 g is tied to a light string that has a length of 2.40 m. The end of the string is tied to a hook, and the ball hangs motionless below the hook. Keeping the string taut, you move the ball back and up until it is a vertical distance of 1.16 m above its equilibrium point. You then release the ball from rest, and it oscillates back and forth, pendulum style. As usual, we will neglect air resistance. Use g = 9.80 m/s2.

(a) What is the highest speed the ball achieves in its subsequent motion?
m/s

(b) What is the maximum height the ball reaches in its subsequent motion (measured from its equilibrium position)?
m

(c) When the ball passes through the equilibrium point for the first time, what is the magnitude of the tension in the string?
N

Explanation / Answer

given

m=0.27 kg

r = 2.4 m

a) let the equlibrium point PE = 0

and h = 1.16 m

ball will be at max vvelocity the it is passing through its equilibrium point

from energy conservation we can write

KEi + PEi = KEf + PEf

0 + mgh = 1/2 mv2 + 0

mx9.8 x 1.16 = 1/2 m v2

vmax = 4.76 m/s

b)

as air resistance is negligible

so from energy conservation  ball reaches in its subsequent motion

same height

so h = 1.16 m

c) at equilibrium point

T= mg +mv2/R

T = (0.27x9.8) + 0.27 x 4.762 / 2.4

T = 5.2 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote