Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Step by step guide on how each problem is solved will be very much appreciated.

ID: 1581559 • Letter: S

Question

Step by step guide on how each problem is solved will be very much appreciated. Thank you!

3) A box of mass m = 2 kg moving over a frictional floor ( b-3) has a force whose magnitude is F-25 newtons applied to it at a 30° angle, as shown in Figure 6.1 (note that equals the angle in the sketch). The crate is observed to move 16 meters in the horizontal before falling off the table (that is, d = 161 meters). An f.b.d. for the forces acting on the block is shown in Figure 6.2. f.b.d. on block Fl- 25 nts IF I sin lFlcos ld-16i mg FIGURE 6.1 FIGURE 6.2 a.) How much work does F do before the crate takes the plunge? b.)How much work does the frictional force do on the body as it moves toward the abyss? 4) Block 1 of mass "3M" is sliding along a frictionless horizontal table to the right with speed vo. Block 1 collides with block 2 of mass M that is moving to the left with speed v0. After the collision, the two blocks stick together and the blocks enter a rough surface at x=0 with a coefficient of kinetic friction that increases with distance as (x)=bx- for 0sxsd, where b is a positive constant. The blocks come to rest at x=d. The downward gravitational acceleration has magnitude "g". Determine an expression for the initial speed vo of the blocks +X frictionless

Explanation / Answer


3)


a) Work done by the Force is W = F*d*cos(theta) = 25*16*cos(30) = 346.4 J

b) Work done by Friction is Wf = -fk*d

N is the normal Force

N+ F*sin(theta) = m*g

N = mg - F*sin(theta)

N = (2*9.8)-(25*sin(30)) = 7.1 N

then

fk = mu_k*N = 0.3*7.1 = 2.13 N

then

Wf = -2.13*16 = -34.08 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote