Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The millennium bridge in London had to be closed soon after its opening because

ID: 1581392 • Letter: T

Question

The millennium bridge in London had to be closed soon after its opening because of an uncomfortably large swaying motion. The cause was resonance between a natural mode of lateral oscillations of the bridge (frequency fo 1 Hz) and a fluctuating, sideways force exerted by the average person as they walk (at frequency f 1 Hz). If the damping constant of the bridge was b = 1.1 × 104 kg s-1 and the magnitude of the sideways walking force of a typical person is 25 N, estimate the full side-to-side amplitude of the bridge sway that would occur when 300 people, walking in unison, were crossing it.

Explanation / Answer

We know Fo = 25N * No. of people = 25 * 300 = 7500 N

damping factor = b = 1.1 * 104

Driving frequency = v = 1

Amplitude = 7500/ (2*pi)*b*v

=> Amplitude = 7500/ (2*3.14)*1.1 * 104 *1 = 1085.69 * 10-4 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote