A straight, vertical wire carries a current of 2.80 A downward in a region betwe
ID: 1580122 • Letter: A
Question
A straight, vertical wire carries a current of 2.80 A downward in a region between the poles of a large superconducting electromagnet, where the magnetic field has magnitude B = 0.513 T and is horizontal. What are the magnitude and direction of the magnetic force on a 1.00 cm section of the wire that is in this uniform magnetic field in the following scenarios?
(a) the magnetic field direction is east
N
(b) the magnetic field direction is south
N
(c) the magnetic field direction is 30.0° south of west
N
(d) Direction of A,B,C?
Explanation / Answer
Force on current carrying wire in a magnetic field
F = i*(LxB) = BILsin(theta)
a) F = 0.513*2.80*0.01*sin(90 degrees) = 0.01436 N outward direction
b) F = 0.513*2.80*0.01*sin(0 degrees) = 0 N
c) F = 0.513*2.80*0.01*sin(60 degrees) = 0.0124 N inward direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.