This is a tough one, so read the hint! A catapult on a cliff launches a large ro
ID: 1579278 • Letter: T
Question
This is a tough one, so read the hint! A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 34.0m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed vo. The projectile remains in flight or 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 154m Assuming that ar rict on can be neglected ca cu ate the value ofthe ang e.. Answer in de Answer: Submit All Answers 12. [1pt] Calculate the speed at which the rock is launched Answer: Submit All Answers 13. [lpt] To what height above sea level does the rock rise? Answer: ubmit All AnswersExplanation / Answer
Solution:-
a)
From the question we have
y(6)=0=34+v0*sin()*6-0.5*g*36
and
x(6)=154=v0*cos()*6
rearrange the equations
18*g-34=v0*sin()*6
154=v0*cos()*6
divide
tan()=(18*g-34)/154
42.76 degrees above the horizontal
b)
speed of rock = 154/(6cos42.76)
= 34.96 m/s
c)
v = v0 sin-g*t=0
t = v0sin/g =
The vertical distance traveled
y = 34m+v0sin*v0sin/g-1/2*g*(v0sin/g)^2
= 34+v0^2sin^2/2g
=34+(34.96)^2sin^2(42.76)/2*9.8
y = 62.74 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.