3. 0/1 points| Previous Answers My Notes An electron starts from rest 5.00 cm fr
ID: 1578693 • Letter: 3
Question
3. 0/1 points| Previous Answers My Notes An electron starts from rest 5.00 cm from the center of a uniformly charged insulating sphere of radius 4.00 cm and total charge 1.44 nC. What is the speed of the electron when it reaches the surface of the sphere? (Note: Assume a reference level of potential V-0 at r = “.) 1.296e10 X Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m/s Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
the initial speed
Vi = 0
r1 = 5 cm
= 0.05 m
r2 = 4 cm
= 0.04 m
q = 1.44 nC
= 1.44 X 10-9 C
k = 9 X 109 Nm2/C2
using equations of PE and KE
1/2 m vf2 - 1/2 mvi2 + e k q ( 1/r1 - 1/ r2 ) = 0
1/2 m vf2 = 1/2 mvi2 - e k q ( 1/r1 - 1/ r2 )
1/2 m vf2 = 1/2 mvi2 + e k q ( 1/r2 - 1/ r1 )
vf2 = ( 2/m ) X (1/2 mvi2 + e k q ( 1/r2 - 1/ r1 ) )
vf2 = ( 2/m ) X (1/2 m X 02 + e k q ( 1/r2 - 1/ r1 ) )
vf2 = ( 2/m ) X ( e k q ( 1/r2 - 1/ r1 ) )
vf2 = ( 2/m ) X ( e k q ( 1/r2 - 1/ r1 ) )
Vf = [ ( 2 e k q / m ) ( 1/r2 - 1/ r1 ) ]1/2
Vf = [ ( 2 X 1.6 X 10-19 X 9 X 109 X 1.44 X 10-9 / 9.1 X 10-31 ) ( 1/0.04 - 1/ 0.05 ) ]1/2
Vf = 4.773553518 X 106 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.