Translation: The ilustrated tube contains a liquid. On the left side of the tube
ID: 1578507 • Letter: T
Question
Translation:
The ilustrated tube contains a liquid. On the left side of the tube, it is sealed ( the pressure on that side of the liquid is 0). On the right side it is open and the pressure on the liquid's surface is 1 atm. If the "h" is 2 meters, what is the liquid's density?
Explanation / Answer
deltaP = rho g delta(H)
deltaP = Patm - P0 = 1 - 0 = 1 atm
= 101325 Pa
deltaH = 2 m
101325 = rho x 9.8 x 2
rho = 5170 kg / m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.