The membrane of the axon of a nerve cell is a thin cylindrical shell of radius r
ID: 1577525 • Letter: T
Question
The membrane of the axon of a nerve cell is a thin cylindrical shell of radius r = 10-5 m, length L = 0.12 m, and thickness d = 10-8 m. The membrane has a positive charge on one side and a negative charge on the other, and acts as a parallel-plate capacitor of area A = 2rL and separation d. Its dielectric constant is about = 6.
(a) Find the capacitance of the membrane.
____ nF
(b) If the potential difference across the membrane is 35 mV, find the charge on each side of the membrane.
_____ nC
(c) Find the electric field through the membrane.
_____V/m
Explanation / Answer
(a) C = oA/d
= 6*8.854x10^-12*2(10^-5*0.12)/10^-8 = 4.00x10^-8F = 40.0 nF
(b) q = C*v = 4.00x10^-8F*35x10^-3 V = 1.40 x 10^-9 C = 1.40 nC
(c) E = V/d = 35x10^-3/10^-8 = 3.5 x 10^6 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.