A- Two antennas located at points A and B are broadcasting radio waves of freque
ID: 1577317 • Letter: A
Question
A- Two antennas located at points A and B are broadcasting radio waves of frequency 97.0 MHz, perfectly in phase with each other. The two antennas are separated by a distance d = 9.30 m. An observer, P, is located on the x axis, a distance x = 76.0 m from antenna A, so that APB forms a right triangle with PB as hypotenuse. What is the phase difference, in radians, between the waves arriving at P from antennas A and B?
B- Now observer P walks along the x axis toward antenna A. What is P's distance from A when she first observes fully destructive interference between the two waves?
Explanation / Answer
A)
wavelength of radio waves, lamda = c/f
= 3*10^8/(97*10^6)
= 3.093 m
let r1 = 76.0 m
r2 = sqrt(r1^2 + d^2)
= sqrt(76^2 + 9.3^2)
= 76.57 m
we know,
pahse diifrence = (2*pi/lamda)*path differnce
phi = (2*pi/3.093)*(r2-r1)
= (2*pi/3.093)*(76.57 - 76))
= 1.158 radians
B) let at a distance x from A the observer observes first fully distructive interefrence.
use,
r2 - r1 = lamda/2
sqrt(x^2 + d^2) - x = lamda/2
sqrt(x^2 + 9.3^2) - x = 3.093/2
==> x = 27.2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.