The radius of curvature of a highway exit is r = 69.5 m. The surface of the exit
ID: 1577098 • Letter: T
Question
The radius of curvature of a highway exit is r = 69.5 m. The surface of the exit road is horizontalIf the static friction between the tires and the surface of the road is s = 0.623, then what is the maximum speed at which the car can exit the highway safely without sliding?, not banked. (See figure.)
If the static friction between the tires and the surface of the road is s = 0.623, then what is the maximum speed at which the car can exit the highway safely without sliding?
Top view Exit Back viewExplanation / Answer
Ans:-
Given data :r = 69.5m s = 0.623
Equate all force
Centrifugal force = friction force
Fc = s *Fn
smg = mv^2 / r
v = sqrt(ugr) = sqrt(0.623*9.80*69.5) = 424.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.