Two metal rods, one silver and the other gold, are attached to each other. The f
ID: 1576575 • Letter: T
Question
Two metal rods, one silver and the other gold, are attached to each other. The free end of the silver rod is connected to a steam chamber, with a temperature of 1000C, and the free end of gold rod to an ice water bath, with a temperature of 00C. The rods are 5.0 cm long and have a square cross-section, 2.0 cm on a side. How much heat flows through the two rods in 60 s? The thermal conductivity of silver is 417 W/(m•K), and that of gold is 291 W/(m•K). No heat is exchanged between the rods and the surroundings, except at the ends.
A) 8.2 KJ
B) 9.5 KJ
C) 12 KJ
D) 14 KJ
E) 16 KJ
Explanation / Answer
Correct Answer is option A, i.e. 8.2KJ
Solution:- H=Q/t = kA((TH-TL)/L)
Where, TH=100°C, TL=0°C, Ks=417 W/(m*K), Kg= 291 W/(m*K), A=.0004m2, L=.05m, t=60s
You must find the temperature where the two meet first, T'.
Heat loss=Heat gain;
Qsilver=Qgold
ksA((TH-T')/L)=kgA(T'-TL)/L) ksTH-ksT'=kgT'-kgTL T'=((ksTH)-(kgTL)/(ks+kg))
So...T'=417*100-291*0/(417+291) T'=58.8°C Then us 58.8°C for the low and high in the initial equation to get heat. Q=(Q/t)*t
Hs=ksA((TH-T')/L)
Hs=417*(.0004)((100-58.8)/.05)
Hs=137.4 J/s
Hg=291*(.0004)((58.8-0)/.05)
Hg=136.8 J/s
We know Q=H*t
Qs=Hs*t=137.4*60=8246J8.2KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.