Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Berore you a todo Hot Filaments\"installment of the laboratory manual Consider t

ID: 1576516 • Letter: B

Question

Berore you a todo Hot Filaments"installment of the laboratory manual Consider the circuit below: The b through the light bulb equals 166 mA. Wh resistance is measured with an ohmmeter its resistance equals 3.00 . (in other words, Re-3.00 .) attery EMF equals 4.89 volt, the voltage across the light bulb equals 4.67 volt, and the current en the light bulb is removed from the circuit and its 1. Calculate Re, the resistance of the light bulb filament in this circuit. 2. Calculate Pt, the power dissipated in the light bulb filament. 3. Calculate Tr, the temperature of the light bulb filament. 4. Calculate Am, the wavelength corresponding to Tf

Explanation / Answer

According to the concept of the current electricity

Given that

Resistance Ri= 3 ohm

Current in the light bulb I=0.166 A

Voltage in the light bulb v=4.67 volt

Battery voltage E=4.89 ohm

Now we find the resistance of the light bulb

Resistance Rf r=v/I=4.67/0.166=28.13 ohm

Now we find the power on the light filament

Power P=i^2R=0.166^2*28.13=0.78 w

Now we find the final temperature

Rf=Ri(1+(Tf-Ti))

28.13=3(1+4.9*10^-3*(Tf-300))

9.4=1+0.0049(Tf-300)

8.4=0.0049(Tf-300)

1714.3=Tf-300

Tf=2014.3 K

Now we find the wavelength

Wavelength =2.9*10^-3/2014.3

=1.44*10^-6 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote