PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A proto
ID: 1576385 • Letter: P
Question
PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A proton is released from rest at x-2.80 cm in a constant electric field with magnitude 1.51 x 103 N/C, pointing in the positive x-direction (a) Calculate the change in potential energy when the proton reaches x5.14 cm. (b) An electron is now fired in the same direction from the same position. What is its change in electric potential energy if it reaches x = 11.50 cm? (c) If the direction of the electric field is reversed and an electron is released from rest at 3.60 cm, by how much has its electric potential energy changed when it reaches 6.50 cm? EXERCISE HINTS: GETTING STARTED I I'M STUCK! Find the change in electric potential energy associated with the electron in part (b) as it goes on from x = 0.115 to x =-0.018 m. (Note that the electron must turn around and go back at some point. The location of the turning point is unimportant, because changes in potential energy depend only on the end points of the path.) Need Help? Read It Submit Answer Save ProgressPractice Another VersionExplanation / Answer
(a)
change in potential energy dU = -W = -E*q*(x2-x1) = -1.51*10^3*1.6*10^-19*(0.0514+0.028) = -1.92*10^-17 J
(b)
change in potential energy dU = -W = -E*-q*(x2-x1) = 1.51*10^3*1.6*10^-19*(0.115+0.028) = 3.45*10^-17 J
(c)
change in potential energy dU = -W = -(E*q*(x2-x1)) = -1.51*10^3*1.6*10^-19*(0.065-0.036) = 7*10^-18 J
==========================
change in potential energy dU = -W = -(-E*q*(x2-x1)) = +1.51*10^3*1.6*10^-19*(-0.018-0.115) = -3.21*10^-17 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.